Statystyk Statystyk
939
BLOG

Niemieccy filantropi z Kauflanda i Lidla mówią dość!!!?

Statystyk Statystyk Gospodarka Obserwuj notkę 13

Niemcy przyszli do nas 15 lat temu z dobrymi intencjami. Wybudowali nam Polakom ponad 750 pięknych Niemieckich Centrów Innowacyjnej Aktywności Biznesowej (NCIAB) o swojsko i przyjemnie dla ucha brzmiących nazwach „Kaufland” i „Lidl”, gdzie my, Polacy wreszcie w cywilizowanych warunkach mogliśmy zacząć nabywać niemieckie produkty ( czyli ponieważ niemieckie, to oczywiście najwyższej jakości). Na wybudowanie tych wspaniałych NCIAB wydali Niemcy własne pieniądze, osiągając w okresie tych 15 lat  podobno wielkość wydatków CAPEX

(wydatki na inwestycje) w stosunku do przychodów ze sprzedaży na oszałamiającym poziomie ok. 3%. Należy dodać poziomie, w latach (2001 –16) podobno nie notowanym w żadnym rozwijającym się kraju na świecie, w biznesie handlu detalicznego. Choć Niemcy przez te 15 osiągnęli z polskiego rynku przychód ok. 150 miliardów złotych, to wydanie aż ok. 4,5 mld zł (3% przychodów) na wybudowanie tych 750 wspaniałych NCIAB wydaje się „zjadło” ich wszystkie zyski. I prawdopodobnie te horrendalnie wysokie nakłady na CAPEX spowodowały, ze ani sieć Kaufland ani Lidl nie osiągneła przez te 15 lat ani jednej złotówki zysku netto i nie odprowadziła prze te 15 lat ani grosza z tytułu podatku CIT. 

 

I w końcu wydaje się Niemcy stracili cierpliwość. Podobno zagrozili rządowi Beaty Szydło, że jak Polska nie wprowadzi takich zapisów w ustawie, żeby oni ( znaczy się Niemcy mogli wreszcie coś w tej Polsce na czysto zarobić, a nie tylko robić za filantropów), to oni zaczną stopniowo, jeden po drugim zamykać te wspaniałe NCIAB. I wtedy dopiero zobaczymy!.

Nie wiem, co ten rząd zrobi, ale jak jakoś nie udobrucha rozgniewanych Niemców od Kauflanda i Lidla, przypomnijmy naszych unijnych braci, którzy, gdy inni zarabiali w Polsce wielkie pieniądze, to oni cierpliwie przez 15 lat znosili rolę filantropów i ani razu się nie skarżyli, to możemy rzeczywiście mieć „ciepło”.

 

P.S. Zainteresowani jak wielki wysiłek finansowy ponieśli Niemcy wydając ok. 3% przychodów na CAPEX mogą sobie to porównać z wydatkami na ten cel sieci Walmart

http://marketrealist.com/2015/02/wal-mart-expand-retail-footprint-flat-capex/

Wydaje się wprost niemożliwe, że przy takich nakładach na CAPEX sieć Walmart osiągała jeszcze jakiekolwiek zyski netto ( jak nic czary)

https://www.stock-analysis-on.net/NYSE/Company/Wal-Mart-Stores-Inc/Ratios/Profitability

 

 

 

Statystyk
O mnie Statystyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka